رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
  • کد خبر : ۶۳۹۹
  • مشاهده :33 views
Untitledsdsd
هراس شبکه های وابسته به استبکار از جایزه بین المللی باروت خیس؛

موضع “ویکی پدیا”در خصوص جایزه باروت خیس چیست؟/چرا صفحات باروت خیس در توئیتر و فیس بوک مسدود شد؟

وقتی در فضای وب و گوگل، عبارت جایزه باروت خیس را نگارش می کنیم، مطالبی در صفحه “ویکی پدیا” قابل مشاهده است اما مسئولان این دانشنامه به اصلاح آزاد، پیامی هشداری در خصوص حذف مطالب در خصوص جایزه باروت خیس در “ویکی پدیا” نگارش کرده اند.

به گزارش ستاد خبری جایزه بین المللی باروت خیس، این روزها وقتی به فضای وب مراجعه می کنیم تا از موضوع یا جشنواره باخبر شویم و یا اطلاعات بیشتری در خصوص یک فرد سرشناس و مشهور کسب کنیم، اولین سایتی که اطلاعاتی را در اختیارمان قرار می دهد، سایت “ویکی پدیا” است. آن‌گونه که خود این دانشنامه در تعریف خود آورده، “ویکی‌پدیا” دانش‌نامه‌ای است همگانی و آزاد؛ به این معنی که همه می‌توانند به نوشتن و ویرایش نوشته‌های موجود در آن بپردازند. البته این نوشته‌ها و ویرایش‌ها باید مطابق اساس‌نامه ویکی‌پدیا باشند، یعنی مطالب بی‌طرفانه و بدون پایمال کردن حق نشر دیگران نوشته شوند. مدیریت بررسی نوشته‌ها توسط کاربران انجام می‌شود. کسانی که در امر تکمیل این پروژه‌ی بی‌پایان مشارکت می‌کنند، به هم‌زبانان خود یاری رسانده‌اند تا در زمینه‌ی گردآوری این دانشنامه‌ی جهانی، سهمی داشته باشند.
هر کاربری می‌تواند به دانشنامه‌ی ویکی‌پدیا مطلب اضافه کند، اما در برخی موارد، این دانشنامه مطلب را حذف می‌کند. دلیل آن هم این است که ویکی‌پدیا پنج اصل بنیادی دارد که به استناد آن‌ها، مطلبی را حذف یا اضافه می‌کند.
جشنواره بین المللی جایزه بین المللی باروت خیس، یکی از جشنواره هایی است که از سال ۹۱ با اهدای جایزه به همسر باراک اوباما به دلیل افشاگری در خصوص هویت سیاسی بودن جایزه اسکار، آغاز به کار کرده است و جایزه باروت خیس همه ساله به دشمنان انقلاب اسلامی اهدا می شود که خواسته یا ناخواسته اهداف پشت پرده استکبار را فاش می کنند و هویت واقعی استکبار را نمایان می کنند و می توان گفت که این جایزه متعلق به منفورترین شخصیت سیاسی و مستکبر در جهان است.
ویکی‌پدیا بعنوان دانشنامهٔ آزاد در فضای وب، در خصوص جایزه بین المللی باروت خیس نوشته است: «جایزه باروت خیس، هر ساله در جمهوری اسلامی ایران به منفورترین شخصیت سال تعلق می‌گیرد و  پنجمین جایزه بین‌المللی باروت خیس ۲۰۱۷ به رییس جمهور ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ تعلق گرفت.»
نکته حائز اهمیت این است که این دانشنامه آزاد، در خصوص اکثرموضوعات، مطالبی را برای مخاطبان در فضای وب تهیه کرده است اما در صفحه ای که در ویکی پدیا متعلق به جایزه بین المللی باروت خیس است، مطالبی را در خصوص حذف مطالب این جایزه، نگارش کرده است. در این یادداشت که در بالای صفحه نگارش شده، آمده است: «این نوشتار ممکن است شرایط یادشده در رهنمود عمومی سرشناسی ویکی‌پدیا را برآورده نسازد. لطفاً با افزودن منابع معتبر ثانویه‌ای که به موضوع این مقاله پرداخته‌اند، سرشناسی‌اش را مشخص کنید. اگر سرشناسی احراز نشود، احتمالاً برای ادغام، تغییرمسیر یا حذف مقاله اقدام خواهد شد.اگر مقاله کاملاً نا سرشناس است، درصورتی‌که مقاله منطبق بر ویکی‌پدیا:معیارهای حذف سریع است، برای حذف سریع اقدام کنیدو اگر مقاله از موارد مطابق با معیارهای حذف سریع نمی‌باشد آنگاه می‌توانید از ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف استفاده کنید.»
همانطور که در متن بالا می خوانید، ویکی پدیا تمایلی برای نگارش مطالب در خصوص جایزه هایی همچون جایزه باروت خیس که رنگ و بوی استکبار ستیزی به خود گرفته است، ندارد و تلاش می کند که با حذف این موارد، باعث عدم هویت واقعی استکبار جهانی شود وبه همین منظور می توان نتیجه گرفت که مطالبی که در ویکی پدیا منتشر می شود، نمی تواند به عنوان یک منبع معتبر لحاظ شود چرا که استکبار جهانی تلاش می کند که فقط مطالبی را در این دانشنامه آزاد منتشر کند که با اهداف آن، تقابل نداشته باشد و یقینا جایزه باروت خیس هم جزو موضوعاتی است که ویکی پدیا در خصوص آن، احتیاط می کند.
در طول سالهای گذشته، مطالب زیادی در خصوص جایزه بین المللی باروت خیس در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شده است و شبکه هایی همچون توئیتر و فیس بوک، صفحات مخصوص جایزه باروت خیس را مسدود کرده اند و ای در حالی است که به ادعای خودشان، آزادی بیان و اندیشه، یکی از شعارهای آنان است.

 

گفتنی است، امسال ششمین جایزه بین المللی باروت خیس برگزار خواهد شد و از میان کاندیداهایی همچون ترامپ، نیکی هیلی و نتانیاهو، یک نفر به عنوان برنده نهایی ششمین جایزه باروت خیس معرفی می شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه