رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۴
  • کد خبر : ۵۹۳۶
  • مشاهده :70 views

کشوری: پر رنگ کردن تحریم ها و تعامل با کد خدا باعث شده که پای استکبار به کشور باز شود

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تاکید کرد: پر رنگ کردن تحریم ها و فرهنگ ناشی از ادبیات برد برد و تعامل با کد خدا باعث می شود پای استکبار به کشور باز شود و در کنار آن فرهنگ ظلم پذیری در جامعه پذیرفته شود. در نتیجه در پسا برجام نگاه ما نمی توانیم در […]

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تاکید کرد: پر رنگ کردن تحریم ها و فرهنگ ناشی از ادبیات برد برد و تعامل با کد خدا باعث می شود پای استکبار به کشور باز شود و در کنار آن فرهنگ ظلم پذیری در جامعه پذیرفته شود. در نتیجه در پسا برجام نگاه ما نمی توانیم در جامعه ترویج می یابد.
حجت الاسلام علی کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی جشنواره باروت خیس گفت: باید به همه مسائل جامعه نگاه فرهنگی داشته باشیم یعنی اینکه سایر مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور را به پذیرش مردم برسانیم و اگر مسائل مهمی نظیر استکبار ستیزی را به پذیرش مردم نرسانیم نمی توانیم در این مسیر حرکت کنیم.
وی افزود: در اقتصاد نیز باید دید فرهنگی داشته باشیم و جامعه را برای پذیرش فرهنگ اقتصادی آماده کنیم. به عنوان مثال فرهنگ امروز مردم ترجیح کالاهای خارجی به تولیدات داخلی است در حالیکه این بر خلاف الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است و اگر این دست معضلات فرهنگی مورد توجه قرار گیرد در اقتصاد موفق خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، فرهنگ محور تعادل اجتماعی است خاطر نشان کرد: نسبت به فرهنگ سه نگاه وجود دارد که هر جامعه ای ناگزیر به انتخاب یکی از آن هاست. نگاه اول فرهنگ و حتی علم و آموزش را در خدمت اقتصاد می داند و نگاه دوم فرهنگ را بخشی از جامعه کنار سیاست و اقتصاد می داند اما نگاه سوم فرهنگ را بعدی از جامعه و میوه همه بخش ها میداند.
وی با انتقاد به دو نگاه اول تصریح کرد: متأسفانه جشنواره باروت خیس از نوع نگاه دوم به وجود آمده است. یعنی در کنار اقتصاد، سیاست،دفاع و … فرهنگ را جزئی دیگر در کنار آن ها می داند.
وی با اشاره به صحبت های فرمانده نیروی هوافضا سپاه ضمن تأیید نگاه سوم خاطر نشان کرد: وقتی سردار حاجی زاده پیشرفت صنایع دفاعی را کاملاً بومی و فرزند تحریم ها معرفی می کند علاوه بر معرفی یک دستاورد پیشرفته دفاعی به ترویج فرهنگ ما می توانیم پرداخته و اثر فرهنگی آن را به جامعه منتقل نموده است.
این فعال فرهنگی با انتقاد از مشی دولت در سیاست خارجی ابراز داشت: پر رنگ کردن تحریم ها و فرهنگ ناشی از ادبیات برد برد و تعامل با کد خدا باعث می شود پای استکبار به کشور باز شود و در کنار آن فرهنگ ظلم پذیری در جامعه پذیرفته شود. در نتیجه در پسا برجام نگاه ما نمی توانیم در جامعه ترویج می یابد.
وی همچنین با انتقاد به وضعیت اقتصاد کشور گفت: وقتی اقتصاد ما ربوی می شود و بانک ها وعده سود چندین درصدی به مردم می دهند در واقع حرص و طمع ملت را تحریک می کنند که این کار اقتصادی اگر چه ممکن است منجر به تجمیع سرمایه مردم و انجام یک پروژه اقتصادی بیانجامد اما بی تردید اثر ضد فرهنگی بر جای می گذارد.
وی افزود: اگر بخواهیم استکبار ستیزی را در کشور نهادینه کنیم باید در همه بخش های کشور با این رویکرد حرکت کنیم و صرف بیان این شعار کافی نیست به عنوان مثال نگاه غلط به اقتصاد باعث وضعیت فعلی کشور در این حوزه شده است از این رو روحیه استکبار ستیزی را در جامعه کمرنگ کرده حال آنکه اگر به اقتصاد اسلامی توجه و عمل شود خود، مبارزه با استکبار است.
وی با اشاره به لزوم استکبار ستیزی در حوزه علم و آموزش نیز یادآور شد: فضای ترجمه ای حاکم بر پژوهش ها و پایان نامه ها در ذهن فرهیختگان و دانشجویان شعار استکبار ستیزی را به چالش کشیده است.
وی با تأکید بر عوامل اصلی استکبار ستیزی ضمن انتقاد از جشنواره باروت خیس اذعان داشت: کار فرهنگی می تواند اثر فرهنگی نیز داشته باشد. حرکت باروت خیس چون فرهنگی است قابل ستایش است اما چون برخاسته از نوع نگاه ناصواب و به دنبال عوامل فرعی است نمی تواند به اندازه کافی اثر گذار باشد.
این فعال فرهنگی و سیاسی با معرفی هدایت انسان به عنوان عامل اصلی گفت: از نگاه سلام اداره جامعه هدایت انسان است و محور اصلی باید پر رنگ کردن هدایت جامعه باشد و خروجی این هدایت سعادت اخروی ، آرامش افراد جامعه و آسان شدن مسائل پیش روی مدیران جامعه خواهد بود.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: قاعده نفی سبیل در مسیر هدایت یک اصل است. از این رو استکبار ستیزی در چهار چوب این هدایت تعریف می شود. و اگر جامعه ای از این مسیر هدایت بشری عدول کند تحت سلطه دشمن قرار می گیرد و از آن سه خروجی نتیجه عکس می گیرد مانند آمریکا که اغلب مردم برای به دست آوردن آرامش مجبور به مصرف داروهای آرام بخش هستند.
وی با انتقاد از تنزل جایگاه استکبار ستیزی در ادبیات وزیر خارجه اظهار داشت: استکبار ستیزی در حد یک مبارزه بین جناحی تنزل پیدا کرده و نمونه آن در ادبیات وزیر خارجه است که این موضوع را یک مشکل فرعی چند ساله می داند در نتیجه جامعه به آفت های خروج از هدایت دچار می شود و در این باره باروت خیس موظف است جایگاه استکبار ستیزی را در ذهن نخبگان جامعه ارتقا دهد و بر اساس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت زیر ساخت های شناسایی، تبیین و پردازش هدایت انسان ها را فراهم آورد.
وی در پایان به جشنواره باروت خیس پیشنهاد داد: اگر این جشنواره بخواهد نگاه استکبار ستیزی راارتقا دهد باید ذیل یک نظریه کار کند به این ترتیب می تواند موضوع و چگونگی تحقق این شعار را با مدیران و مسئولان جامعه به صورت گستره به تفاهم برساند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه